Planinsko društvo Polž

Ideja o ustanovitvi planinskega društva se je med Višnjani rodila kmalu po
ustanovitvi občine Ivančna Gorica. Ustanovni sestanek je 1998 leta sklical Pavel
Groznik, v prostorih stare šole v Višnji Gori, katerega se je udeležilo 20 članov.
Društvo je bilo uradno registrirano 9. marca 1998, za prvega predsednika pa je bil
izvoljen Darko Steiner. Prvega organiziranega izleta na Snežnik se je udeležilo vseh 53 članov. Po začetnem elanu je v naslednjih letih članstvo upadlo, vendar ko se je v letu 2003 vodstvo društva v celoti zamenjalo, je društvo ponovno zaživelo. Za novega predsednika je bil izvoljen Aleš Erjavec, ki društvu predseduje še danes.
Članstvo je z novim zagonom iz leta v leto naraščalo. Zbrani denar se je začel
vlagati v izobraževanje vodnikov, markacistov in kasneje varuhov gorske narave.
Društvo je po višnjegorskih dolinah potokov Višnjice in Kosce trasiralo in registriralo novo planinsko pot Pot dveh slapov, po kateri se vsako leto v septembru organizira množični pohod. Skupaj z občino in drugimi društvi pa planinsko društvo že vrsto let sodeluje tudi pri izvedbi Jurčičevega pohoda.
V 25-ih letih je PD Polž s svojimi člani osvojil praktično vse slovenske dvatisočake,
zmogel najvišja vrhova Francije in Avstrije, Mont Blanc in Veliki Klek (Groslokner), ter kraljico Dolomitov, njihov najvišji vrh Marmolado. V planinstvo se ves čas poskuša vključevati že najmlajše člane iz vrtcev in šol, organizirajo se družinski tabori po širni Sloveniji. V zadnjem desetletju močna vodniška služba omogoča izlete skoraj vsak teden, povprečno petdeset na leto. Dejstvo je, da je PD Polž Občino Ivančna Gorica spravil na planinski zemljevid Slovenije, saj nas prepoznajo povsod kamor pridemo in nas spoštujejo zaradi uspešnega dela, saj smo organizacijsko in strokovno enaki z najbolj uspešnimi društvi v Sloveniji. To se vidi tudi po prejemu številnih visokih priznanj, bodisi planinskih ali občinskih, ki so jih prejeli naši člani.